Themes - Hello Elementor - en to pt translation catalogue (69 entries)

note: Description of the theme
en: Hello Elementor is a lightweight and minimalist WordPress theme that was built specifically to work seamlessly with the Elementor page builder plugin. The theme is free, open-source, and designed for users who want a flexible, easy-to-use, and customizable website. The theme, which is optimized for performance, provides a solid foundation for users to build their own unique designs using the Elementor drag-and-drop site builder. Its simplicity and flexibility make it a great choice for both beginners and experienced Web Creators.
pt: Hello Elementor é um tema WordPress leve e minimalista criado especificamente para se integrar perfeitamente com o Elementor, um plugin construtor de páginas. O tema é gratuito, de código aberto e projetado para usuários que desejam um site flexível, fácil de usar e personalizável. Otimizado para desempenho, o tema Hello Elementor fornece uma base sólida para usuários criarem seus próprios, e exclusivos designs, utilizando o construtor de sites de arrastar-e-soltar do Elementor. Sua simplicidade e flexibilidade o tornam uma ótima escolha, tanto para iniciantes, quanto para Criadores Web experientes.

en: Theme Settings
pt: Opções do Tema

en: Hello Theme Settings
pt: Opções do Tema Hello

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's title
pt: Acesse <a href="%s">Identidade do site</a> para gerenciar o título do seu site

en: Explore Elementor Page Builder Plugin
pt: Explorar o Plugin Elementor Page Builder

en: The Hello Theme is a lightweight starter theme that works perfectly with the Elementor award-winning page builder plugin. Once you download and activate the plugin, you are only 1 click away from building an amazing website.
pt: O Tema Hello é um tema inicial leve que funciona perfeitamente com o plug-in de construtor de páginas premiado Elementor. Depois de baixar e ativar o plug-in, você está a apenas 1 clique de criar um site incrível.

en: The Hello Theme is a lightweight starter theme that works perfectly with the Elementor award-winning page builder plugin. Once you activate the plugin, you are only 1 click away from building an amazing website.
pt: O Tema Hello é um tema inicial leve que funciona perfeitamente com o plugin de construtor de páginas premiado Elementor. Depois de ativar o plug-in, você está a apenas 1 clique de criar um site incrível.

en: Upgrade
pt: Actualizar

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Create Header
pt: Criar um cabeçalho

en: Create a custom header with the new Theme Builder
pt: Criar um cabeçalho personalizado com o novo Theme Builder

en: Create a custom header with multiple options
pt: Criar um cabeçalho personalizado com várias opções

en: Toggle Color
pt: Alternar cor

en: None
pt: Nenhum

note: translators: %d: Breakpoint number.
en: Mobile (< %dpx)
pt: Dispositivo móvel (< %dpx)

en: Breakpoint
pt: Quebra

en: Dropdown
pt: Selector

en: Menu Layout
pt: Layout do menu

en: Create Footer
pt: Criar Rodapé

en: With the new Theme Builder you can jump directly into each part of your site
pt: Com o novo Criador de Temas você pode ir diretamente para cada parte do seu site

en: Create a custom footer with the new Theme Builder
pt: Criar um rodapé personalizado com o novo Theme Builder

en: Upgrade to Elementor Pro and enjoy free design and many more features
pt: Atualize para o Elementor Pro e aproveite o design gratuito e muitos mais recursos

en: Create a custom footer with multiple options
pt: Criar um rodapé personalizado com várias opções

en: All rights reserved
pt: Todos os direitos reservados

en: Color
pt: Cor

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
pt: As alterações só serão reflectidas na pré-visualização após o recarregamento da página.

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to manage your menus.
pt: Vá para a <a href="%s" target="_blank">tela de menus</a> para gerenciar os seus menus.

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Menus screen</a> to create one.
pt: Vá para <a href="%s" target="_blank">tela de menus</a> para criar um.

en: There are no menus in your site.
pt: Não há menus no seu site.

en: — Select a Menu —
pt: — Seleccione um menu —

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's tagline
pt: Vá para <a href="%s">identidade do site</a> para gerenciar o título e o slogan do seu site

en: Typography
pt: Tipografia

en: Text Color
pt: Cor do texto

note: translators: %s: Link that opens Elementor's "Site Identity" panel.
en: Go to <a href="%s">Site Identity</a> to manage your site's logo
pt: Vá para <a href="%s">identidade do site</a> para gerenciar a logo do seu site

en: Logo Width
pt: Largura do logótipo

en: Title
pt: Título

en: Logo
pt: Logótipo

en: Type
pt: Tipo

en: Background
pt: Fundo

en: Gap
pt: Intervalo

en: Content Width
pt: Largura dos conteúdos

en: Full Width
pt: Largura total

en: Boxed
pt: Em caixa

en: Width
pt: Largura

en: Centered
pt: Centrado

en: Inverted
pt: Invertido

en: Default
pt: Por omissão

en: Tagline
pt: Descrição

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

en: Site Logo
pt: Logótipo do site

en: Use this experiment to design header and footer using Elementor Site Settings. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
pt: Use este experimento para o design do cabeçalho e rodapé usando o Elementor nas configurações do site. <a href="%s" target="_blank">Aprenda mais</a>

en: Hello Theme Header & Footer
pt: Tema Hello - Cabeçalho & Rodapé

en: Get Elementor
pt: Obtenha o Elementor

en: Footer
pt: Rodapé

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Thanks for installing the Hello Theme!
pt: Obrigado por instalar o tema Hello Elementor!

en: Install Elementor
pt: Instalar o Elementor

en: Activate Elementor
pt: Activar o Elementor

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments
en: %1$s Response | %1$s Responses
pt[0]: %1$s resposta
pt[1]: %1$s respostas

[ctx: comments title]
en: One Response
pt: Uma resposta

note: Translators: HTML arrow
en: newer %s
pt: Mais recentes %s

note: Translators: HTML arrow
en: %s older
pt: %s Mais antigos

en: It seems we can't find what you're looking for.
pt: Não foi possível encontrar o que pesquisou.

en: Search results for:
pt: Resultados da pesquisa por:

en: Home
pt: Início

en: Tagged
pt: Etiquetas

en: It looks like nothing was found at this location.
pt: Não foi encontrado nada aqui.

en: The page can&rsquo;t be found.
pt: Não foi possível encontrar esta página.
