Themes - Twenty Twenty-Three - en to pt translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
pt: O tema Twenty Twenty-Three foi concebido para tirar partido das novas ferramentas de design introduzidas no WordPress 6.1. Com uma base limpa e em branco como ponto de partida, este tema inclui dez variações de estilo criadas por membros da comunidade WordPress. Quer pretenda construir um site complexo ou incrivelmente simples, pode fazê-lo rápida e intuitivamente através dos estilos incluídos ou mergulhar na criação e personalização total por si próprio.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
pt: Metadados de artigo

[ctx: Template part name]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: Template part name]
en: Header
pt: Cabeçalho

[ctx: Font family name]
en: System Font
pt: Tipo de letra do sistema

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
pt: Blog (Alternativo)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
pt: Vazio

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
pt: Sussurro

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
pt: Terciário para secundário para principal fixo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
pt: Principal para secundário para terciário fixo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
pt: Principal para secundário para terciário

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
pt: Sorvete

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
pt: 2X Grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pt: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
pt: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
pt: Médio

[ctx: Font size name]
en: small
pt: pequeno

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
pt: Apresentação

[ctx: Gradient name]
en: Dots
pt: Pontos

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
pt: Base para principal

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
pt: Terciário para secundário

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
pt: Secundário para principal

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
pt: Principal para secundário

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
pt: Peregrinação

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
pt: Gigante

[ctx: Font size name]
en: Huge
pt: Muito grande

[ctx: Font size name]
en: Tiny
pt: Pequeno

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
pt: Margarida

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
pt: Uvas

[ctx: Style variation name]
en: Electric
pt: Eléctrico

[ctx: Style variation name]
en: Canary
pt: Canário

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
pt: Filtro por omissão

[ctx: Style variation name]
en: Block out
pt: Bloqueio

[ctx: Color name]
en: Tertiary
pt: Terciário

[ctx: Color name]
en: Secondary
pt: Secundário

[ctx: Color name]
en: Primary
pt: Principal

[ctx: Color name]
en: Contrast
pt: Contraste

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
pt: Principal para terciário

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
pt: Terciário para principal

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
pt: Base para secundário para base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
pt: Secundário para base

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
pt: Beringela

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
pt: Etiquetas:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
pt: por

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
pt: em

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
pt: Publicado

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
pt: Metadados do artigo

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt: Desculpe, mas nada correspondeu aos seus critérios de pesquisa. Por favor tente com palavras-chave diferentes.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
pt: Conteúdo para ausência de resultados de pesquisa

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
pt: Comentários

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
pt: Comentários escondidos

en: Search
pt: Pesquisar

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
pt: Pesquisar...

[ctx: label]
en: Search
pt: Pesquisa

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
pt: Não foi possível encontrar esta página.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
pt: 404 Escondido

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
pt: Criado com %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
pt: Rodapé por omissão

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
pt: Contacte-nos

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
pt: Recomenda algum livro?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
pt: Chamada para acção

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
pt: https://pt.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt: a equipa do WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
pt: https://pt.wordpress.org/themes/twentytwentythree
